Masaż jako forma zabiegu rehabilitacyjnego

Masaż wykonywany jest nie tylko w celu zapewnienia przyjemnego relaksu i odprężenia, ale również stanowi jedną z najstarszych form rehabilitacji i profilaktyki zdrowotnej. Człowiek od zawsze próbował łagodzić ból, intuicyjnie głaskając i rozmasowując miejsca, w których pojawiał się nieprzyjemny dyskomfort. Obecnie możemy wykorzystywać wiele technik masażu, które — w zależności od dobranej metody — mogą łagodzić różnorodne dolegliwości bólowe czy wspomagać leczenie lub profilaktykę kontuzji, lub schorzeń.

Masaż — czym właściwie jest i jaki jest jego cel?

Masażem określamy szereg nieinwazyjnych czynności, które polegają na działaniu mechanicznym na skórę, tkanki podskórne, mięśnie, ścięgna, więzadła, powięź, torebki, więzadła stawowe, receptory układu nerwowego, naczynia krwionośne i limfatyczne. Większość technik opiera się na masażu ręcznym, jednak są też metody wykonywane przy pomocy akcesoriów lub specjalnych przyrządów, którymi wywiera się określony nacisk na ciało, np. gorące kamienie. W przypadku masaży relaksacyjnych najczęściej stosuje się odpowiednio dobrane olejki eteryczne czy preparaty (np. cynamonowy koktajl wyszczuplający, olej kokosowy). W naszym salonie do masażu wykorzystywana jest nawet prawdziwa czekolada (oczywiście ten rodzaj masażu wykazuje przede wszystkim właściwości relaksacyjne, a nie lecznicze).

Masaż rehabilitacyjny to działania, którego celem jest wspomaganie leczenia chorób, łagodzenie objawów chorobowych czy profilaktyka chorób. Tak naprawdę granica między masażem leczniczym a innymi rodzajami masażu, w tym masażem relaksacyjnym, jest dość nieostra. Co więcej, masaż rehabilitacyjny ma dość szerokie zastosowanie, m.in. w sporcie czy kosmetyce. W ten sposób można wspierać zarówno funkcje fizyczne, jak i psychiczne.

Różne rodzaje masażu

Dobór odpowiedniego rodzaju masażu, w tym również stosowanych technik, zależy od wielu czynników, takich jak np. ogólny stan zdrowia, rodzaj schorzenia pacjenta, a nawet wiek, płeć, masa ciała czy oczekiwania osoby masowanej. Dla skuteczności podejmowanych działań bardzo istotne są też umiejętności masażysty, który podczas zabiegu powinien obserwować aktywność tkanek i dostosowywać bodźce fizyczne — ich siłę i czas trwania — do indywidualnych potrzeb.

Najpopularniejszą formą masażu jest masaż klasyczny, który — w zależności od potrzeb — pozwala na uzyskanie efektu rozluźniającego lub pobudzającego. W ramach tego rodzaju wyróżnia się osiem podstawowych technik masowania: głaskanie, ugniatanie, rozcieranie, uciski, oklepywanie, roztrząsanie, wibracje i wałkowanie.

Kolejnym przykładem masażu rehabilitacyjnego jest drenaż limfatyczny, który ma na celu usprawnienie krążenia limfy, co przeciwdziała jej zastojom, a jednocześnie może złagodzić dolegliwości takie jak np. obrzęki limfatyczne. Ten rodzaj masażu wykonywany jest powoli, przy zastosowaniu takich technik jak np. rozcieranie koliste i spiralne, chwyty pompujący i czerpiący itp.

Oprócz tego możemy wyróżnić masaże rehabilitacyjne obejmujące m.in. plecy (w naszej ofercie jest to zabieg „Zdrowe plecy”, stanowiący połączenie masażu leczniczego i prądów TENS), tkanki głębokie, mięśnie i stawy, powięzi, więzadła itp.

Wróć

Prezent dla Ciebie

Bon zniżkowy 50 zł

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bon zniżkowy 50 zł na pierwszą wizytę w naszym salonie:

    Administratorem danych osobowych jest Centrum Pięknego Ciała i Fryzur. Chronimy Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce prywatności