Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

Odpowiednią fryzurą możemy całkowicie odmienić swoją twarz — uwydatnić atuty, a skorygować pewne mankamenty. Jeśli więc celem tej wizyty w salonie fryzjerskim jest całkowita metamorfoza, zacznij od odpowiedniego doboru fryzury do kształtu twarzy.

Oczywiście każdy dobry fryzjer podpowie ci, jakie ścięcie lub upięcie włosów będzie dla Ciebie idealne. Niemniej poniżej przygotowaliśmy kilka przydatnych informacji na ten temat.

Jaki kształt ma moja twarz?

Zanim przejdziemy do sedna naszego tematu, a więc doboru odpowiednich fryzur, podpowiemy, w jaki sposób określić kształt twarzy. Okazuje się, że bardzo często nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, czy nasza twarz jest okrągła, czy owalna, podłużna czy prostokątna. A dokładne określenie tej kwestii jest kluczowe przy doborze fryzur.

Aby ustalić, jaki właściwie kształt ma twoja twarz, musisz ją zmierzyć z zastosowaniem zwykłej linijki. Mierzymy szerokość twarzy na wysokości kości policzkowych. Trzeba też ustalić szerokość linii szczęki oraz czoło (w najszerszym miejscu). Długość twarzy mierzymy od podbródka do linii włosów.

Następnie analizujemy wyniki. Jeśli szerokość twarzy jest równa lub mniejsza niż długość, twoja twarz ma kształt kwadratowy. Jeśli wartości te są niemal identyczne, twarz jest okrągła. Z kolei przy szerokości mniejszej niż długość, a twarz ma podobną szerokość w linii szczęki i w okolicach czoła, mamy do czynienia z twarzą podłużną (prostokątną, pociągłą).

Są też pewne cechy wizualne typowe dla różnych kształtów twarzy, np.:

 • twarz okrągła wyróżnia się dość niskim czołem, a okrągłymi policzkami.
 • twarz kwadratowa cechuje się mocnymi, nieco kanciastymi rysami, wyraźną linią szczęki oraz ostrymi, zarysowanymi kośćmi policzkowymi.
 • twarz pociągła jest zwykle dłuższa niż szersza, przy czym najszerszą partią jest czoło.
 • twarz sercowata, kształtem przypominająca trójkąt, cechuje się szerokimi kośćmi policzkowymi i lekko spiczastą brodą. Zarówno policzki, jak i broda są mocno zarysowane.
 • twarz owalna uważana jest za idealną, ponieważ ma odpowiednio osadzone czoło, subtelnie zaokrągloną brodę, delikatnie odznaczające się kości policzkowe.

Różne kształty twarzy, różne fryzury

 • Twarz okrągła. W tym przypadku celem będzie przede wszystkim optyczne wydłużenie twarzy. Wysmuklenia wymagają przede wszystkim policzki, które zwykle są okrągłe. W tym przypadku sprawdzą się fryzury okalające twarz (ale nie poszerzające). Przy włosach długich i półdługich zalecane są pazurki, fale, upięcia do góry. Panie z okrągłymi twarzami bardzo ładnie prezentują się w krótkich fryzurach, w których włosy sięgają do linii żuchwy i są wycieniowane (żeby dodać objętości). Unikać należy fryzur gładkich, przylegających, a także prostej krzywki.
 • Twarz kwadratowa. Celem będzie złagodzenie ostrej linii żuchwy. Można to osiągnąć poprzez wycieniowanie włosów na wysokości żuchwy, aby zamaskować ostrą krawędź. Sprawdzi się warstwowe cięcie i pazurki. Dobrym wyborem są fryzury z dłuższym tyłem. Przedziałek zawsze wykonuj na boku. Przy twarzy kwadratowej trzeba ostrożnie dobierać fryzury krótkie. Nie zaleca się fryzur, które kończą się przed linią żuchwy. Niewskazane są też fryzury gładkie i prosta grzywka, a także loki oraz mocne tapirowanie.
 • Twarz pociągła. Celem jest optyczne skrócenie podłużnej twarzy. Można więc pozwolić sobie na fale i loki, które poszerzą twarz po bokach. Sprawdzą się też proste grzywki, które skrócą twarz. Zalecane są fryzury półdługie i warstwowe cięcia. Podczas pielęgnacji warto zabiegać o to, aby maksymalnie dodawać włosom objętości. Unikaj długich, prostych włosów, a także koków na czubku głowy czy fryzur całkowicie odsłaniających czoło.
 • Twarz trójkątna. Celem jest poszerzenie linii szczęki. Doskonale sprawdzą się fryzury cieniowane. Wszelkie kosmyki czy loczki opadające swobodnie w okolicach kości policzkowych i brody, delikatnie zakamuflują ostre rysy w tych partiach twarzy. Sprawdzi się też klasyczny bob, krótkie grzywki, przedziałek na środku głowy.
 • Twarz owalna. Pasuje do niej niemal każda fryzura - zarówno krótkie, jak i półdługie oraz długie fryzury. W tym przypadku masz najszersze pole do popisu i możesz pozwolić sobie na wiele.

 

Wróć

Prezent dla Ciebie

Bon zniżkowy 50 zł

Zapisz się na nasz newsletter i odbierz bon zniżkowy 50 zł na pierwszą wizytę w naszym salonie:

  Administratorem danych osobowych jest Centrum Pięknego Ciała i Fryzur. Chronimy Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce prywatności